Milí zákazníci, na eshopu nelze zadávat nové objednávky. Reklamace řešíme na emailu info@kocarkyspinkej.cz. Děkujeme. Váš tým Kočárky Spinkej

Potřebujeme kočárek

 uvod6Miminko je na cestě a podle velikosti bříška je jasné, že 2v1 už dlouho nebudete :)

To je nejvyšší čas se poohlídnout po správném kočárku, ve kterém budete svého drobečka uspávat při procházce, houpat, vozit po nákupech nebo při běhu v parku, půjčovat ho babičkám či dědečkům, ukazovat kamarádům a kolegům v práci. A to už je teda pěkný seznam věcí, které by měl Váš kočárek umět!

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT?

Nabídka je široká, seznam parametrů ke každému kočárku dlouhý jak účtenka z hypermarketu a Vy přemýšlíte, kde vlastně začít.

Proto jsme si řekli, že by bylo fajn Vám to ulehčit a hlavně urychlit. Na internetu je mnoho informací, ale než prolouskáte všechny články a diskuze, uběhne i několik hodin a člověk z toho není vždy moudřejší, než na začátku hledání. Tak se nato pojďme společně podívat. Přejeme hezké čtení :)

Výběr lze rozdělit na dvě základní kategorie: výběr podle věku a výběr podle využití.

Obě kategorie je třeba vhodně nakombinovat podle toho, jak máte velké miminko a kde nejčastěji plánujete kočárek využívat.

VÝBĚR KOČÁRKU PODLE VĚKU
     
 VĚK TYP KOČÁRKU 
     

 spinkej_ikony-09

Do 9 měsíců

 hluboky4

1) HLUBOKÝ

    

 kombinovany

3) KOMBINOVANÝ

   

 spinkej_ikony-10

9 m. - 2 roky

 sportak4

2) SPORTOVNÍ

        

spinkej_ikony-11

1 r. - 4 roky

 golfky4

4) GOLFKY

 

 

1. HLUBOKÝ KOČÁREK / HLUBOKÁ KORBIČKA

Pokud očekáváte narození miminka, určitě je lepší se poohlédnout po hlubokém kočárku. Novorozené miminko je droboučké a citlivé na všechny vnější vlivy. V hlubokém kočárku bude mít Váš drobeček největší komfort nejen díky měkké matraci, která je součástí hlubokých korbiček, ale také vysoké bočnice dobře chrání děťátko před větrem a lépe udrží teplejší mikroklima uvnitř korbičky.

Možná se Vám hluboká korbička zdá zbytečná, ale věřte, že právě měkké a chráněné lůžko s matrací, která miminko uchrání od větších či menších otřesů způsobených nerovnými chodníky či kostkami uprostřed města, je přesně to, co novorozenec potřebuje. Děťátko bylo 9 měsíců v bříšku, kde chlad, vítr a drncání neznalo..dopřejte mu ještě pár měsíců pohody navíc, kterou potřebuje. Americký pediatr Harvey Karp označil první tři měsíce dítěte jako "čtvrtý trimestr". Je tím myšlena doba, kterou dítě potřebuje k adaptaci na nové "fyzické" prostředí, do kterého se po porodu dostalo, a než dojde k dovyvinutí tělíčka a nervové soustavy do fáze, kdy začně dítě samo aktivně objevovat svět.

Hluboký kočárek využijete nejpozději do 9. měsíce života Vašeho děťátka (u vysokých párů je tato doba přibližně 6 měsíců, protože miminko roste do délky jak o závod). Poté už se do hluboké korbičky pravděpodobně nevejde, a také začne pomalu sedět a bude chtít koukat tam, kam koukáte i Vy - do světa! :) A to je správný čas na výměnu hluboké korbičky nebo kočárku za sporťák.

2. SPORŤÁK / SPORTOVNÍ NÁSTAVBA

Sportovní kočárek využijete zhruba mezi 6. - 9. měsícem dítěte až do 2 let, podle velikosti Vašeho potomka. Základní rozdíl mezi hlubokým a sportovním kočárkem je ten, že sportovní kočárek ma polohovací zádovou a nožní opěrku, takže dítě může v kočárku sedět a bezpečně pozorovat vše kolem sebe.

Dnes už všechny sportovní kočárky obsahují bezpečnostní pásy, které vřele doporučujeme využívat. Děti jsou často v kočárku aktivní, a zapnuté pásy Vás mohou ušetřit nejedné návštevy pohotovosti.

NA CO SI DÁT PŘI VÝBĚRU KOČÁRKU POZOR?

Délka kočárku je rozhodující, pokud bydlíte v paneláku, a máte malý výtah. S dlouhým podvozkem se do něj prostě nevejdete ani když sklopíte rukojeť a zvednete zádovou opěrku do maximální polohy. Před výběrem si tedy vždy zjistěte rozměry výtahu, kterým budete každý den jezdit. Obdobný postup platí pro velikost složeného kočárku a velikost kufru auta, ve kterém budete kočárek vozit.

Šířka sezení a délka zádové opěrky jsou důležité parametry.

Pokud očekáváte, že budete mít vysoké dítě, volte vždy co nejdelší zádovou opěrku, abyste kočárek mohli používat co nejdéle. Šířka sezení je důležitá z pohledu pohodlnosti, aby se děťátko necítilo stísněně, a také je třeba brát v úvahu, že v zimě do kočárku potřebujete dostat i fusak.

Nastavení zádové a nožní opěrky do roviny bude pro Vás důležité, pokud si zvolíte kombinovaný kočárek s vložnou taškou. Ale mnoho maminek vyžaduje nastavení opěrek do téměr roviny ze zdravotního hlediska, protože spánek v rovině je nejzdravější poloha pro vývoj páteře dítěte.

NAŠE ZKUŠENOST

Můžeme říct, že batole spí déle, pokud lze zádovou opěrku sklopit do téměř rovné polohy, a nožní opěrku zvednout tak, aby nožičky byly také v rovině. Jedná se o nejpřirozenější polohu pro spánek.

Sluneční clona je dnes hojně vyžadovaný prvek, a má skutečně své opodstatnění. Sluníčko je v dnešní době hodně ostré a očka malého dítětě se pořád vyvíjí. Proto je třeba děťáto před slunečními paprsky chránit, a to bez sluneční clony nelze úplně jednoduše. Sluneční clona může být buď samostatná, která se připevní na kočárek dodatečně, nebo je integrovaná formou prodloužené stříšky. Prodloužená stříška je bezpochyby nejpohodlnější způsob, jak miminko ochránit před sluníčkem.

Výrobci obvykle využívají dva typy prodloužení. Zip nebo výklopná clona.

ZIP: Stříška korbičky se uprostřed rozepíná na zip, čímž dojde k jejímu prodloužení, a zároveň je korbička v parném létě více větraná, protože část látky korbičky pod zipem je nahrazená síťkou.

VÝKLOPNÁ CLONA: Clona je zasunutá pod základní délku korbičky. Standardně je vyrobená ze stejné látky jako korbička, akorát na konci je vyztužená ohebným obloukem, díky kterému drží tvar.

Clonu určitě využijete i v zimě, kdy jejím sklopením ochráníte dítě před větrem, a uvnitř korbičky bude příjemně teplo. Někteří výrobci dodávají překrytí síťované části dodatečným kusem látky, který lze připojit na stávající zip. Případně můžete oslovit šikovnou maminku na některém portálu pro maminky, která Vám tento kousek ušije na míru.

3. KOMBINOVANÝ KOČÁREK a TROJKOMBINACE

Hluboká korbička + sportovní nástavba = kombinovaný kočárek

nebo

Vložná taška + sportovní nástavba = kombinovaný kočárek

Výhodou kombinovaného kočárku je jeden podvozek, na který můžete nasadit ze začátku hlubokou korbu, a později ji vyměníte za sportovní nástavbu. Nebo máte sportovní nástavbu, a do ní vkládáte vložnou tašku. Poté, co miminko z hluboké korby odroste tedy nemusíte kupovat celý nový kočarek. Pouze nacvaknete sportovní nástavbu na stávající podvozek a jede se dál.

Možná přemýšlíte, k čemu je vložná taška dobrá, a zda-li je to lepší nebo horší varianta.

Vložnou tašku využijete nejvíce, pokud bydlíte v domě bez výtahu. Po hezké procházce Vám miminko sladce spinká v kočárku, ale vy ještě potřebujete uklidit kuchyň po obědě, nebo si prostě dát kafe a na chvilku vypnout. Vložnou tašku jednoduše vyberete z kočárku i s miminkem, které doma položíte na postel, zatímco zbytek kočárku může zůstat v kočárkárně atd.

Další výhodou vložné tašky je, že na cestách ji můžete pohodlně využít jako přenosnou postýlku pro Vašeho drobečka. Tašku můžete mít v klidu u sebe na posteli, a nebude Vás přilíš omezovat ve spánku, protože její bočnice jsou měkké a materiál je příjemný na dotek ( pozn. Bočnice jsou obvykle pouze lehce vyztuženy pruty, aby držely tvar a byly pro děťátko bezpečné. Ve spodní části tašky je vložená pevná deska.).

NAŠE ZKUŠENOST

Vložná taška obvykle v základu neobsahuje matraci. Vřele doporučujeme matraci dokoupit, přestože jsou tašky lehce polstrované. Do matrace se malinký novorozenec měkce zaboří - pouze polstrování tento efekt nedokaže zajistit.

U maminek je vložná taška oblíbená také proto, že je obvykle o něco málo levnější než hluboká korbička.

TROJKOMBINACE

Kombinovaný kočárek + autosedačka = trojkombinace

Nejnáročnější maminky vyžadují už od začátku trojkombinaci, protože obsahuje vše potřebné v jednom balíčku. Hlubokou korbičku, sportovní nástavbu a autosedačku pro novorozence (typ 0+, tzv. vajíčko). Všechny prvky jsou obvykle ve stejnem designu, takže Vaše přebalovací taška či multifunkční kabelka bude ladit v každém časovém období, kdy budete kočárek využívat.

NAŠE ZKUŠENOST

Děti by neměly trávit v sedačce typu 0+ déle než 1,5 hodiny. Sedačka slouží skutečně jen po omeznou dobu. Poté je třeba miminko z autosedačky vybrat, změnit polohu, napapat, chvíli nosit, položit na rovnou podložku atd. Pro dlouhé nákupy v obchodních centrech raději vemte s sebou i hlubokou korbičku, ve které děťátku zajistíte všechen potřebný komfort ke zdravému spánku.

Podvozek společně s autosedačkou (+ odpovídajícími adaptéry) tvoří praktický cestovní systém. Takže Vám stačí pouze naložit podvozek do kufru auta, autosedačku umístit na zadní sedadlo vozu, a můžete vyrazit na kratší nákup, či na kafe ke kamarádce.

4. GOLFKY

Možná si říkáte, že sportovní kočárek bude zcela postačující a plně si s ním vystačíte. Ze začátku to tak určitě bude, ale přesto si myslíme, že po roce se k této části článku vrátíte. :)

Časem a zkušeností zjistíte, že existuje pouze hrstka sportovních kočárků, které jsou skladné a lehké. A tak pravděpodobně dojdete k závěru, že se Vám nechce pořád tahat velký kočárek, ale rádi byste chtěli mít více prostoru v kufru auta, a když držíte v jedné ruce ubrečené roční dítě, musí Vám k další činnostem vystačit pouze druhá ruka. To oceníte hlavně když nakládáte nebo vykládáte golfky z vozidla, případně když hyperaktivní děťátko stůj co stůj potřebuje udělat pár kroků samo, a kočárek musíte tlačit pouze jednou rukou. Nebo jedete na víkend k babičce a do auta se prostě už nic jiného než poskládané golfky nevejde :)

U golfek je dobré si dát pozor hlavně na jejich váhu a stabilitu. Nejlehčí a nejobyčejnější golfky jsou sice za dobrou cenu ale mají horší stabilitu, zádová opěrka asi nebude polohovatelná, možná nebudou mít stříšku a nožní opěrku a kolečka budou trochu chrastit. Tento typ golfek využijete pro větší dítě, které už samo chodí a běhá, pouze na popojíždění v případě, že už bude unavené.

Chcete-li pro děťátko pohodlné sezení s dobře vypodloženými a polohovacími zády, či nožní opěrkou, vyberte si střední třídu golfek, která Vaše požadavky splní.

Existují i dražší typy golfek s úžasným měkkým polstrováním a skvělou stabilitou. Tyto golfky budou oproti těm nejlevnějším těžší ale o to pevnější.

VÝBĚR KOČÁRKU PODLE VYUŽITÍ
               
 VYUŽITÍ VELIKOST   TYP KOL   POČET KOL   ODPRUŽENÍ
               

 spinkej_ikony-16

BYDLÍME

V BYTĚ

 

 MENŠÍ

 

PĚNOVÉ I NAFUKOVACÍ

 

3 NEBO 4

 

S ODPRUŽENÍM I BEZ

Ve výtahu či v úzkých uličkách  obchodů se Vám bude hodit spíše kratší podvozek.

 

Obecně maminky lépe hodnotí nafukovací kola, protože hezky tlumí všechny druhy nerovností. U pěnových však nemusíte měnit prasklou duši.

 

Záleží na dalším využití kočárku. Jinak vyberte podle toho, co se Vám více líbí.

 

U pěnových kol je odpružení vhodné, u nafukovacích se bez odpružení obejdete.

               
 

spinkej_ikony-15

BYDLÍME

V DOMĚ

 NEZÁLEŽÍ

 

NAFUKOVACÍ

 

3 NEBO 4

 

S ODPRUŽENÍM

V domě se obvykle najde místo i na větší kočárek. Menší kočárek však najde větší uplatnění při cestování.

 

Bydlíte-li na vesnici, jsou obvykle nafukovací kola nejlepší nejen kvůli nerovným chodníkům ale také pravděpodobnějším procházkám po nezpevněných cestičkách.

 

Záleží na dalším využití kočárku. Jinak vyberte podle toho, co se Vám více líbí.

 

Odpružení parádně vykompenzuje nerovné chodníky či silnice, a při procházce bude miminko v měkoučku, i když zrovna pojedete po chodníku připomínající tankodrom :)

               

  spinkej_ikony-12

JSME ČASTO

V PŘÍRODĚ

VĚTŠÍ

 

NAFUKOVACÍ

 

3 KOLA

 

S ODPRUŽENÍM

Robustní podvozek i větší kola perfektně zvládnou lesní stezky nebo polní cesty.

 

Sportovní kočárek určený do přírody je obvykle přizpůsoben i na běhání, takže sportovně založené rodiny si ho užijí nejen v lese, ale také v parku při získávání kondičky.

 

Do lesa nebo na polní cestu volte rozhodně 3-kolový kočárek. Přední kolo lépe zvládne překonat velké kořeny, a zároveň se umí elegantně vyhnout různým dírám, které cestou určitě potkáte.

 

Možná máte statečné dítě, které hodně vydrží. Ale věřte, že díky odpruženému kočárku uvidíte na jeho obličeji úsměv od ucha k uchu, a při rychlejší jízdě uslyšíte,  místo cvakání zubů, jen šťastný smích.

               
 

spinkej_ikony-13

ČASTO

JEZDÍME

 MENŠÍ A LEHČÍ

 

 MENŠÍ PĚNOVÉ

 

 3 NEBO 4

 

S ODPRUŽENÍM I BEZ

Pro maminky cestovatelky je lepší lehčí kočárek, aby lépe zvládly nakládání a vykládání z kufru. Nenechte se zmást partnerem, že přeci bude kočárek vždy nákládat on ;)

 

Obecně jsou nafukovací kola větší a těžší, než pěnové kola.

Čím menší kufr, tím menší kola. Na první pohled se to nezdá, ale kola zaberou také hodně místa v kufru.

   

Záleží na dalším využití kočárku. Jinak vyberte podle toho, co se Vám více líbí.

 

U pěnových kol je odpružení vhodné, u nafukovacích se bez odpružení obejdete.

               
 

spinkej_ikony-14

ĆASTO

LÉTÁME

 MENŠÍ A LEHČÍ

 

MENŠÍ PĚNOVÉ

 

3 NEBO 4

 

S ODPRUŽENÍM I BEZ

Pro letadlo platí podobná pravidla jako pro auto. Akorát do letadla je lepší ještě lehčí a subtilnější kočárek než do auta (kvůli max. povolené váze). Ideálně do 7 kg.

 

Na letišti stačí jednoduchá, menší pěnová kola.

 

   

Záleží na dalším využití kočárku. Jinak vyberte podle toho, co se Vám více líbí.

 

Na letišti odpružení nepotřebujete ale v cílové destinaci se při procházkách může hodit.